Strona główna » Aktualności » Sobota z rekreacją i historycznymi ciekawostkami

Sobota z rekreacją i historycznymi ciekawostkami

Jak mało wiemy o przeszłości miejscowości wchodzących w skład gminy Białobrzegi, przekonali się wszyscy uczestnicy sobotniego (21 bm. – przyp. aut.) „Spaceru z historią pod rękę”. W czasie imprezy wędrowaliśmy z kijkami nordic walking (ale także bez nich) pięknymi fragmentami Korniaktowa Północnego, Bud Łańcuckich (lewa strona) i Białobrzegów (lewa strona). Atrakcją spaceru były przystanki, w czasie których nie tylko można było odpocząć ale także wysłuchać niezwykle interesujących gawęd historyka i regionalisty mgr Waldemara Ostrowskiego.

Pan Waldemar specjalnie na naszą wyprawę przygotował m.in. opowieści o: bogatej przeszłości Korniaktowa Północnego, w którym istniał kiedyś dwór znamienitego polskiego rodu Korniaktów, o związanej z powstaniem styczniowym historii kapliczki w Korniaktowie Północnym, o okrutnych zarazach, które nawiedzały nasze okolice w przeszłości, o wybitnym polskim kartografie pochowanym na cmentarzu w Budach Łańcuckich. Słuchaliśmy tych informacji z ogromnym zainteresowaniem, bo pewnie niektórzy z nas pierwszy raz dowiedzieli się, że nasza gmina może się pochwalić tak bogatą przeszłością.

Tradycyjnie impreza zakończyła się degustacją kiełbaski pieczonej na ognisku i gorącą herbatą, którą  przygotowali dla nas strażacy ochotnicy z Korniaktowa Północnego. Serdeczne podziękowania kierujemy więc na ręce pana Mieczysława Żaka oraz Aleksandry Węgrzyn i Piotra Hypnara.

PS W najbliższych tygodniach, o ile dopiesze pogoda, wybierzemy się na rowerowy spacer z historią pod rękę. Tym razem poznamy historię ciekawych miejsc w gminie – po prawej stronie Wisłoka.

 

jap

Skip to content